نکات سفر به گرجستان

سفر به گرجستان

نکات سفر به گرجستان

در این مقاله نکاتی مهم برای سفر به گرجستان را مطرح خواهیم کرد که می تواند برای شما بسیار مفید باشد نکاتی که با رعایت کردن آن ها می توانید بسیار بر خرج و مخارج خود در کشور گرجستان کنترل داشته و بسیار صرفه جویی کنید در ادامه توضیح خواهید داد که این نکات چه می باشند.

صرفه جویی با سفر زمینی

این روز ها سفر زمینی بسیار ارزان تر از سفر هوایی می باشد و شما می توانید با در نظر گرفتن این موضوع بسیار در خرج و مخارج خود صرفه جویی کنید.در واقع به جای خرید بلیط میلیونی هواپیما می توانید از بلیط ارزان اتوبوس شرکت اتوبوس رانی گیتی پیما واقع در غرب تهران بلیطی ارزان تهیه و به ترمینال اورتاچالا تفلیس واقع در منطقه اورتاچالا نقل مکان کنید.این سفر در حدود یک روز به طول می انجامد و درون این اتوبوس ها شما اینترنت رایگان خواهید داشت و زمان خیلی سریع خواهد گذشت چرا که از مناظر دیدنی دیدن خواهید کرد و با وجود اینترنت و توقف های پیاپی هیچ گونه خستگی در شما احساس نخواهد شد.

تاکسی ارزان

توجه داشته باشید که شما می توانید با نصب برنامه یادنکس (اسنپ یک نمونه داخلی این برنامه است) در تلفن همراه خود به راحتی از خدمات این تاکسی رانی ارزان بهره ببرید و هر کیلومتر را حدود یک لاری هزینه پرداخت کنید البته این یک راه مطمئن است و اما در صورتی که تمایل ندارید دقایقی را در خیابان صرف تهیه تاکسی کنید می توانید از تاکسی های گذری کنار خیابان استفاده نمایید. تاکسی گرفتن با این تاکسی ها بسیار ساده است به گونه ای که تنها لازم است نام مکان مورد نظر خود را بدانید و با ذکر آن و نمایش عددی که مبلغ کرایه است می توانید بدون دانش زبان گرجی و روسی و انگلیسی تاکسی تهیه کنید توجه داشته باشید که همیشه مبلغی پایین پیشنهاد کنید در نظر داشته باشید که در تفلیس تاکسی های زیادی در حال تردد هستند و شما هم خواهید توانست با یکی از آن ها به سفر خود ادامه دهید. برای مسافت های کوتاه هزینه سه لاری و برای مسافت های متوسط هزینه 5 تا 7 لاری را پیشنهاد کنید.در نظر داشته باشید که کرایه تاکسی به ایست پوینت 10 تا 12 لاری و کرایه تا فرودگاه 15 تا 20 لاری است و رقمی بیشتر را خرج نکنید چرا که پول خود را دور خواهید ریخت.

استفاده از اتوبوس

شما می توانید با استفاده از اتوبوس های درون شهری و برون شهری بسیار سفرهای داخلی خود را کاهش دهید به گونه ای که تصور آن را نخواهید کرد.هزینه ورودی به اتوبوس های شهر تفلیس تنها نیم لاری یا به عبارتی پنجاه تتری می باشد و با پرداخت این هزینه می توانید مسیری طولانی به عنوان مثال از فرودگاه تفلیس تا بازار تفلیس نزدیک به ایستگاه قطار را طی کنید توجه داشته باشید که این اتوبوس ها اکثراً در خیابان های اصلی شهر تردد خواهند کرد و به راحتی می توانید با در دست داشتن یک بلیط هوشمند مترو که کاربری مترو و اتوبوس ون و حتی تله کابین را دارد هزینه را پرداخت کنید و حتی با پرداخت سکه های پنجاه تتری این امر نیست میسر خواهد شد. توجه داشته باشید که برای دیدن ایستگاه های مقصد کافیست به تابلویی ای ای دی که درون ایستگاه ها قرار داده شده است توجه داشته باشید تا از زمان رسیدن اتوبوس به آن ها و شماره اتوبوس مقصد نیز اطلاع پیدا کنید.

استفاده از مترو

مترو تفلیس که یکی از محبوب ترین وسایل حمل و نقل در این شهر است هم همانند اتوبوس های داخلی تفلیس شامل هزینه پنجاه تتری یا نیم لاری می باشد در نظر داشته باشید که برای سفر با متروی تفلیس نیازمند داشتن کارت الکترونیک خواهید بود این کارت همانطور که ذکر شد می تواند در ون ها اتوبوس ها و تله کابین و مترو نیز استفاده شود.متروی تفلیس نزدیک ترین مناطق مرکزی شهر تا دور ترین مناطق شهری را در بر میگردم و هزینه برای کلیه مناطق و تعویض خط تنها همان پنجاه تتری ذکر شده می باشد پس برای حمل و نقل ارزان می توانید از این وسیله ارزشمند و سریع استفاده نمایید.

استفاده از ون

ون های تاکسی که به زبان گرجی به آن ها ماشروتکا نیز گفته می شوند می توانند شما را از نزدیک ترین نقطه به دور ترین نقطه شهر ببرند تنها با پرداخت هزینه هشتاد تتری این امر به سادگی میسر می شود.ون های گرجی ماشین های ون شرکت فورد می باشند که زرد رنگ می باشند و روی هر یک از این ون ها همانند اتوبوس ها شماره ای ذکر شده است این شماره گویای آدرس مقصد ون می باشد. این نوع ون ها بر خلاف اتوبوس ها حاوی ایستگاه خاصی نمی باشند و هر زمان که شما اراده کنید و برای آن ها دست تکان دهید می توانید آن ها را متوقف سازید و سوار شوید.نکته ای قابل ذکر آن است که پرداخت هزینه درون این خودرو ها برخلاف اتوبوس ها که ابتدای سفر می باشد انتهای هر سفر به هنگام پیاده شدن می باشد.

رستوران های گرجی

در صورتی که شما توان پرداخت مبلغ در رستوران های گرجی را ندارید می توانید از ایران مقدار غذای مصرفی خود را بیاورید تا نگرانی از بابت پرداخت هزینه در رستوران ها را نداشته باشید و اما در صورتی که قصد رفتن به رستوران را دارید سعی کنید از غذاهای ارزانی همچون خینکالی که هزینه هر یک کمتر از یک لاری است استفاده کنید در نظر داشته باشید که تعدا 3 تا 5 خینکالی یک وعده غذای کامل به شمار می رود. ضمناً میزان هزینه رستوران در بافت های توریستی شهر همانند شاردنی و روستاولی بیشتر از سایر نقاط تفلیس می باشد.

خرید از بازار

در نظر داشته باشید که بازار تفلیس مکانی مناسب برای خرید سوغاتی و پوشاک و همچنین البسه دست دوم و خوراکی ها می باشد که می تواند بسیار برای شما به صرفه باشد.خرید از بازار می تواند مخارج شما را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

دیسکو های گرجستان

برخی از این دیسکو ها هزینه ای بابت ورودی دریافت نمیکنن و برخی هزینه های ورودی بعد از ساعت 12 شب دریافت می کنند و دیسکو های خوب این شهر نیز مسلماً حاوی پرداخت هزینه است. پس سعی کنید در جایی مناسب و ساعتی مناسب حضور داشته باشید تا هزینه اضافی پرداخت نکنید.

کارت بانکی ایرانی

حتماً با خود یک کارت عضو شبکه شتاب به همراه داشته باشید چرا که امکان دارد در گرجستان مبلغ شما به اتمام برسد و با استفاده از این کارت این امکان برای شما فراهم می شود که از طریق کارت صرافی های ایرانی واقع در این کشور اقدام به خرید دلار برابر با قیمت ایران و حتی کمی بیشتر از قیمت دلار در ایران کنید. این صرافی ها مجهز به کارت خوان دلاری می باشند و شما می توانید مستقیم دلار و لاری خرید کنید و توجه داشته باشید که دلار خرید کنید و لاری نخرید چرا که هزینه لاری برای شما بیشتر خواهد شد و دلار خریداری شده را در صرافی گرجی با ضریب تبدیل بالاتر تبدیل به لاری کنید.

دلار یا لاری

نکته ای مهم که اکثر افرادی که به گرجستان سفر می کنند برایشان سوال می شود این است که آیا برای سفر به گرجستان نیاز به خرید دلار است و یا لاری مسلماً جواب شما دلار است حتی از یورو هم به صرفه تر می باشد. خرید لاری در ایران بیشتر از نرخ واقعی آن در صورت تبدیل دلار به لاری در گرجستان است پس در نظر داشته باشید که حتماً دلار با خود به همراه آورید.

درباره نویسنده: admin_geo

ممکن است دوست داشته باشید

3 دیدگاه

  1. سلام عالی بود لطفا از شرایط کاری نیز بگویید اینجانب در رشته مخابرات ونصب تجهبزات مهارت دارم لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *